Fragment Nga Romani “Obelisku i zi” Nga Erich Maria Remarque…

14
“Obelisku i zi”, mendoj se është romani më i bukur i Remark, edhe pse ndër veprat e tij më të arrira rendisin “Asgjë e...

Fragment nga romani ‘Gjarpri i shtëpisë’… Nga Arif Demolli

0
Në atë farë fshati ishte një shtëpi… Shtëpia ku isha lindur dhe ku po e kaloja fëmijërinë, bota e tërë që po e njihja...

Fragment Nga Romani “I huaji” Nga Albert Camus

14
Prifti më thoshte me siguri se kërkesa ime për falje, mund të pranohej, por unë do të mbaja me vete peshën e një krimi,...

Liria ime Federico Moccia

14
Liria ime Liria e shpirtit tim më lejon ti shoh gjërat ashtu siç janë në të vertetë, dhe jo ashtu siç më është mësuar se duhet...

Miku im Kahlil Gibran

0
Miku im Miku im, unë nuk jam ç'dukem. Dukja është veçse rrobë që vesh, - një rrobë e thurrur me kujdes që të më mbrojë nga...

Petalet e kujtimeve nga E. B

15
Petalet e kujtimeve Kur fjalët mungojnë e kur zhurmat e kalimtarëve të shumtë bllokohen në buzët e mia, atëherë ndjej mall për ty. Kur mbrëmja...

Vetmia është mbretëria ime nga J.M.

0
  Vetmia është mbretëria ime ;  J. M Unë kërcej. Unë kërcej e vetme. Në vallen time gjenden demonë të tërbuar. Përreth nesh ndodhet terri....

Mos u pezmato, fundja dhe unë njeri jam

14
Mos u pezmato, fundja dhe unë njeri jam. Juljan P. Abrashi E dashura ime, në jetë nuk kam frikë as nga mungesa e të mirave...

Gratë, dashuriadhe Miqësia Amos Oz

0
Amos Oz: GRATË, DASHURIA DHE MIQËSIA   “...Ekzistojnë shumë gra të cilat tërhiqen nga meshkujt tiranik, ashtu sikur insektet pas flakës. Por ekzistojnë gjithashtu disa gra...

Dy dashuritë e mëdha Paolo Coelho

15
Dy dashuritë e mëdha; Paolo Coelho Thonë se gjatë jetës sonë kemi dy dashuri të mëdha. Një me të cilin/cilën do të martohesh ose do...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

EDITORIAL