JiL.al - Jeto i Lumtur

Nga Bota

E rëndë në Itali, përplasen dy trena, të paktën 17 të plagosur

Dy trena janë të linjës hekurudhore Bologna-Rimini, janë përplasur në zonën e Ravenna-s në Itali.about:blank Sipas informacioneve paraprake 17 persona kanë mbetur të plagosur. Mediat italiane raportojnë se zjarrfikësit kanë ndërhyrë menjëherë me ekipe nga Ravenna dhe Forlì. Ndërsa trafiku i trenave është pezulluar midis Castel Bolognese dhe Forlì.

Lufta Izrael- Hamas, paralajmërimi i OKB: Gjysma e popullsisë

Një zyrtar i lartë i ndihmës së OKB-së ka paralajmëruar se gjysma e popullsisë së Gazës po vdes nga uria, ndërsa luftimet në Lindjen e Mesme vazhdojnë. Carl Skau, zëvendësdrejtor i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, tha se vetëm një pjesë e furnizimeve të nevojshme kanë mundur të hyjnë në Rripin e Gazës dhe …

Lufta Izrael- Hamas, paralajmërimi i OKB: Gjysma e popullsisë Read More »

I dënuar me 20 vjet burg, arrestohet nga pala greke shqiptari

Kapet nga pala greke në Kakavijë një shqiptar i shumëkërkuar.about:blank Mësohet se ky person, identiteti i të cilit nuk dihet, është ndaluar gjatë verifikimit të pasaportës. Ndaj tij rëndonte një urdhër europian arresti, pasi rezulton i dënuar me 20 vjet burg për trafik droge. Dokumentacioni i kaloi Prokurorisë së Janinës për veprime të mëtejshme

Përleshje e dhunshme me armë zjarri në Meksikë, 11 të vdekur

Një përplasje e dhunshme mes një grupi personash që dyshohet se merren me aktivitete kriminale, ka lënë të vdekur të paktën 11 persona në qytetin Texcaltitlan që ndodhet në pjesën qendrore të Meksikës. Tetë nga viktimat, dyshohej se ishin të lidhur me aktivitete kriminale, tha në një deklaratë ministria e Sigurisë, duke shtuar se tre …

Përleshje e dhunshme me armë zjarri në Meksikë, 11 të vdekur Read More »

I njohur si “baroni i Fushë Kuqes”, arrestohet në vendin fqinj Gëzim

Arrestohet në Kosove Gëzim Çela. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të policisë së shtetit. Çela akuzohet për trafik droge dhe grup kriminal. Cela njihet si baroni i Fushë Kuqes.about:blank Çelaj është i njohur si “bosi i trafikut të drogës” që vinte nga Turqia, përmes Bullgarisë, Maqedonisë e Shqipërisë, drejt Kosovës dhe vendeve Perëndimore. Në vitin …

I njohur si “baroni i Fushë Kuqes”, arrestohet në vendin fqinj Gëzim Read More »

Vetëm 17-vjeç, ky është adoleshenti që vrau me plumb

Ky është 17-vjeçari shqiptar me fytyrë djaloshare që ka ekzekutuar me plumb në kokë një burrë nga Burreli, shkruan Bild. Vrasja u regjistrua në Kaltenkirchen. I vrari Reols Hysneli, 27-vjeçar, u gjet më 25 nëntor në një pyll pranë zonës. Në lidhje me hetimet, hetuesit dhe prokuroria publike ka ende “dhimbje koke”. Hetuesit janë përballur …

Vetëm 17-vjeç, ky është adoleshenti që vrau me plumb Read More »

Arrestohen me 2 kilogramë kokainë e mijëra euro shqiptarët në Itali

ITALI-Dy shqiptarë janë arrestuar në Itali, ndërkohë që u janë sekuestruar rreth 2 kilogramë kokainë dhe rreth 4 mijë euro. Rreth gjysmë kilogrami lëndë narkotike u gjet në fundin e rremë të një makine, e bllokuar nga oficerët në kabinën e pagesës Alessandria East pasi Skuadra Fluturuese kishte monitoruar një kalim të mundshëm droge. Megjithatë, …

Arrestohen me 2 kilogramë kokainë e mijëra euro shqiptarët në Itali Read More »

Tërmet me magnitudë 5.8 ballë “shkund” vendin

Një tërmet me magnitudë 5.8 ballë të shkallës Rihter ka goditur qendrën e Meksikës këtë të enjte. Sipas Institutit sizmologjik si pasojë e tërmet u tronditën ndërtesat në Meksikë. Kryebashkiaku Marty Batres tha se qytetarët në të gjithë vendin u alarmuan, ndërsa u larguan nga banesat dhe ndërtesat e zyrave në lagjet në të gjitha …

Tërmet me magnitudë 5.8 ballë “shkund” vendin Read More »

Vret prindërit dhe 4 persona, në fund arrestohet nga policia

SHBA-Një 34-vjeçar në paraburgimin e Teksasit qendror dyshohet se ka qëlluar për vdekje prindërit e tij pranë San Antonio këtë javë përpara se të udhëtonte në zonën e Austin dhe vrau katër persona dhe plagosi tre të tjerë në një hark kohor prej tetë orësh të martën, thanë autoritetet. Shane James u arrestua në Austin …

Vret prindërit dhe 4 persona, në fund arrestohet nga policia Read More »