Ballina Life Style E kishit menduar? Ja pse nusja qëndron në krahë të djathtë të...

E kishit menduar? Ja pse nusja qëndron në krahë të djathtë të dhëndrit

51

 

Dasmat janë dhe aktivitetet më të shumta që realizohen gjatë stinës së verës. Shpesh lind pyetja se pse dhëndri qëndron në krahun e majtë të gruas. Arsyeja e këtij pozicionimi është e çuditshme dhe pse e zbatueshme nga të gjithë.

Kjo traditë daton që nga shekulli i 16-të dhe quhet “Martesa nga kapja” apo në thelb rrëmbim. Në ditët e shekulli të 16-të, mashkulli ndonjëherë duhej të kidnaponte të dashurën që të martohej dhe kjo ka ndodhur shpesh në të kaluarën.

Në rast se familja e nuses vinte që të ndalonte dasmën dhe të sulmonte dhëndrin, ai duhet të kishte dorën e djathtë të lirë që të mund të kapte shpatën dhe të mbronte veten dhe nusen.

https://jetoilumtur.al/

Artikulli paraprakJo heq dorë nga muzika, jo desh vdiqa…”, Aurela Gaçe vë duart në kokë: Jam zgjuar e tmerruar
Artikulli tjetërZgjidh një buzëkuq dhe zbulo diçka interesante mbi personalitetin tënd