Ballina Poezi Është një qiell tjetër…Poezi nga Emily Dickinson

Është një qiell tjetër…Poezi nga Emily Dickinson

337

Merr lajme ekskluzive  

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë  duke klikuar këtu

Është një qiell tjetër,
gjithmonë i kthjellët dhe i qartë,
Dhe është një shkëlqim tjetër dielli,
ndonëse duket të jetë errësirë;
S’kanë rëndësi pyllishtet e zbehura, Austin,
S’kanë rëndësi fushat e heshtura —
Këtu është një pyll i vogël,
Me gjethe të bleruara përherë;
Këtu është një kopsht i ndritur;
Ku kurrë një brymë s’ka rënë;
Në lulet e tij të që nuk vyshken
Dëgjoj bletën e praruar të gumëzhijë:
Prithee, vëllau im,
Eja në kopshtin tim.

Emily Dickinson Museum – Amherst, Massachusetts

Jeto I Lumtur

Artikulli paraprakEni Koçi bëhet nënë për herë të parë, ja emri që zgjodhi për vajzën
Artikulli tjetërÇ’po ndodh në vend? Përfshihet nga flakët një lokal, zbardhen informacionet e para