JiL.al - Jeto i Lumtur

Humbje e madhe/ Ndahet nga jeta autori me famë botërore (Emri)

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

Autori britanik Martin Amis, i njohur për romanin e vitit 1984, “Money” dhe “London Fields” të vitit 1989, ka vdekur në moshën 73-vjeccare. Lajmin e hidhur e njoftoi shtëpia e tij botuese, Penguin Books UK.

Humbje e madhe/ Ndahet nga jeta autori me famë botërore (Emri)

“Amis la një trashëgimi të jashtëzakonshme dhe një gjurmë të pashlyeshme në peizazhin kulturor britanik dhe do të mungojë jashtëzakonisht”, shkroi shtëpia botuese britanike në Twitter.

Autori, i cili publikoi romanin e tij të parë, “The Rachel Papers”, kur ishte 24 vjeç, vdiq të premten.

Gruaja e Amis, autorja Isabel Fonseca, i tha Neë York Times se shkaku i vdekjes së tij ishte kanceri i ezofagut.

Amis ka lënë pas Fonesca dhe fëmijët e tij, Louis, Jacob, Fernanda, Clio dhe Delilah.

“Për kaq shumë njerëz të brezit tim, Martin Amis ishte ai: shkrimtari më i lezetshëm, më qesharak, më i cituari, më i bukuri në qiellin letrar britanik”, tha ish-redaktori i tij, Dan Franklin, në një deklaratë të Penguin.

Kompania e tij botuese e kujtoi atë si një “romancier, eseist, memoirist, kritik dhe stilist suprem, i cili për 40 vjet e ka mposhtur botën e botimeve në Mbretërinë e Bashkuar”, thuhet në deklaratë.

Amis lindi më 25 gusht 1949 në Oksford, Angli. Ai ishte djali i romancierit anglez Kingsley Amis.

Si një shkrimtar i angazhuar me ngjarjet aktuale dhe momentet kryesore historike, puna e Amis trajtoi çështje dhe pyetje të mëdha, duke përfshirë “Aeroplanin e dytë”, koleksionin e tij të eseve dhe tregimeve për ngjarjet e 11 shtatorit 2001.

Romani i tij i vitit 1991, “Shigjeta e kohës” dhe “Zona e interesit” i vitit 2014, eksploruan Holokaustin.

I diplomuari i Kolegjit Exeter të Universitetit të Oksfordit shërbeu si profesor i shkrimit krijues në Universitetin e Mançesterit nga viti 2007 deri në 2011.

Vlerësimet e Amis përfshinin çmimin James Tait Black Memorial Prize për kujtimet e tij, “Eksperience”, dhe shkrimet e tij u renditën dy herë për Çmimin Booker, duke përfshirë një listë të ngushtë për “Time’s Arroë”.

Veprat e tij “u dalluan për satirën e tyre të errët dhe shpikëse”.