Ballina Lajme Kongresi amerikan miraton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

Kongresi amerikan miraton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

42

Merr lajme ekskluzive  

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë  duke klikuar këtu

Kongresi ka miratuar 12.3 miliardë dollarë ndihmë të premten për Ukrainën, si pjesë e një projekt-ligji për shpenzime që synon të parandalojë një mbyllje kaotike të qeverisë përpara afatit të mesnatës.

Paketa, e cila u miratua vetëm disa orë pasi presidenti rus Vladimir Putin aneksoi katër rajone ukrainase të pushtuara nga Rusia, përfshin 3 miliardë dollarë për armë, furnizime dhe paga për ushtrinë e Ukrainës dhe autorizon presidentin Joe Biden të drejtojë Pentagonin të transferojë 3.7 miliardë dollarë armë dhe të tjera në Ukrainë.

E ashtuquajtura rezolutë e vazhdueshme – miratuar me 230 vota kundër 201 kundër, me 10 republikanë që u bashkohen demokratëve – gjithashtu siguron 4.5 miliardë dollarë për Kievin për të mbajtur financat e vendit të qëndrueshme dhe për të mbajtur qeverinë në funksion.

Alokimi e çon shumën totale të kontributit të SHBA në 65 miliardë dollarë, bën me dije Guardian.

“Kjo ndihmë e re granti është një demonstrim i mëtejshëm i besimit të SHBA-së në Ukrainë dhe do të mbështesë operacionet kritike të qeverisë dhe do të ofrojë lehtësim për popullin ukrainas që vuan nga lufta brutale e Rusisë”, tha në një deklaratë sekretarja e Thesarit, Janet Yellen.

“Në mënyrë kritike, ky financim do të ndihmojë gjithashtu në forcimin e rezistencës guximtare të Ukrainës ndaj luftës së paligjshme të agresionit të Putinit. Ne u bëjmë thirrje donatorëve të tjerë që jo vetëm të përshpejtojnë disbursimet e tyre ekzistuese në Ukrainë, por edhe të rrisin shkallën e tyre të ndihmës”, shtoi ajo.

Artikulli paraprakLushnja pa raporte për leje lindje, ia marrin Fierit
Artikulli tjetërStudim / Ëndrrat pasqyrojnë kujtime të shumëfishta dhe parashikojnë ngjarje të ardhshme