Ballina Shëndeti Kurrë Nuk u kishte shkuar në mendje që me 1 lugë sode...

Kurrë Nuk u kishte shkuar në mendje që me 1 lugë sode buke mund të bënit këto 11 gjëra..?!

147

Kurrë Nuk u kishte shkuar në mendje që me 1 lugë sode buke mund të bënit këto 11 gjëra..?! Edhe pse ne e përdorim atë, shpesh në jetën tonë të përditshme, soda e bukës është ende një mister për shumë njerëz në lidhje me cilësitë e saj.

Ajo siguron përfitime të shumta shëndetësore për shëndetin e njeriut. Soda është e lirë dhe ju mund ta gjeni atë kudo.

Ja 11 gjërat për të cilat mund të përdoret soda:

Si një deodorant natyral;Po të aplikoni pak sodë në sqetullat tuaja era e keqe do të zhduket.

Mbrojtje nga pickimet;Nëse aplikoni pak sodë buke dhe ujë në vendin ku jeni pickuar, do të parandaloni kruajtjet.Kundër urthit dhe ulçerës;Përzieni ½ gotë me ujë me ½ lugë sodë buke dhe pijeni 1 herë në ditë, në mënyrë që të trajtoni acidin në stomak, urthin dhe ulçerën.Pastrues i këmbëve;
Miksoni ujë të ngrohtë me 3 lugë gjelle sodë buke dhe fusni këmbët tuaja në të. Si një dezinf ektues shumë i mirë;Përzieni uthull molle dhe pak sodë buke. Pas kësaj ju mund të pastroni vaskën me të.

Si pastrues duarsh;Teksa lani duart shtoni një lugë kafe me sodë. Kjo do të largojë papastërtitë dhe aromat e pakëndshme.Rregullon çarjet e lëkurës (si puna e plagës);Përzieni 1 lugë gjelle sodë me një filxhan çaji me ujë. Aplikojeni dy herë në ditë në zonën e prekur për ti shëruar plasaritjet.Për djegiet nga dielli;
Shtoni gjysmë filxhan çaji sodë në ujë të ngrohtë dhe e aplikoni në lëkurë për të trajtuar dj egiet nga dielli. Heq “gu rezat” tek dhëmbët;Studimet provojnë se soda e bukës heq gurezat tek dhëmbët më mirë sesa një pastë tradicionale.Ajo eliminon bakteret në gojë;

Përzieni pak sodë buke dhe kripë për të hequr qafe bakteret në mishrat e dhëmbëve.Zbardh dhëmbët;Merrni një luleshtrydhe dhe përziejeni atë me ½ lugë sodë. Pastaj, aplikojeni atë në dhëmbët tuaj dhe lëreni të qëndrojë për 5 minuta. Bëjeni këtë një herë në javë.

Artikulli paraprakGert Shehu “i fik dritat” Berishës/ Mbledhja me grupin parlamentar, Berishës i ndodh e papritura
Artikulli tjetërShikoni se cfar thote Mjekja e njohur endokrinologe.! Mënyra si po i gatuani fasulet është shumë e gabuar, ja se çfarë duhet të bëni për t’i zier brenda orës..