Ballina Lajme Shkolla 9-vjeçare u përfshi nga flakët, reagon ministria e Arsimit

Shkolla 9-vjeçare u përfshi nga flakët, reagon ministria e Arsimit

38

Pas përfshirjes nga flakët të shkollës 9-vjeçare në Ballsh, ka reaguar ministria e Arsimit.

Në një deklaratë për mediat, Ministria bën me dije se po ndjekin nga afër zhvillimet në lidhje me ngjarjen e ndodhur në shkollën 9-vjeçare “5 Shkurti” dhe se po merren masat që shkolla të jetë gati për të pritur nxënësit ditën e enjte.

Po ndjekim nga afër me vëmendje zhvillimet në lidhje me ngjarjen e ndodhur në shkollën 9-vjeçare “5 Shkurti” në Mallakastër, ku si pasojë e zjarrit në njërën prej klasave janë shkaktuar dëme fizike dhe materiale.

Merr lajme ekskluzive  

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë  duke klikuar këtu

Sipas informacioneve zyrtare paraprake, shkak i zjarrit ka qenë një shkëndijë elektrike, por megjithatë kërkoj nga organet kompetente, jo vetëm Policia e Mallakastrës por edhe Bashkia, si institucioni përgjegjës për sigurinë e shkollës, që të bëjnë sa më parë një hetim të plotë të shkaqeve që çuan në këtë incident.

Falënderoj veçanërisht punonjësit e zjarrfikëses dhe personelin e shkollës, të cilët kanë ndërhyrë në kohë rekord, duke parandaluar përhapjen e zjarrit në klasat e tjera.

Dëshiroj të informoj opinionin publik se po marrim të gjitha masat, në bashkëpunim me Bashkinë dhe Zyrën Arsimore Mallakastër që shkolla të jetë gati për të pritur nxënësit ditën e enjte, më datë 5 janar, kur rinis procesi mësimor në të gjitha shkollat e vendit.

Artikulli paraprakNga sherri për faturën e tek të…/ Kryeprokurori zbardh dinamikën e vrasjes së kuksianit tek “Kobra City”
Artikulli tjetërYouTube fshin këngën e Elsa Lilës dhe Capital T pas ankesës së kompozitorit