JiL.al - Jeto i Lumtur

Lajme

Shqiptarët e burgosur në Korfuz futen në grevë urie,

Rreth 70 të burgosur të burgjeve të Korfuzit, pjesa dërrmuese e tyre me kombësi shqiptare, kanë hyrë në grevë urie, pasi kanë paraqitur një sërë kërkesash, duke përfshirë lehtësimin e rreptësisë së kritereve me të cilat vendosen licencat dhe lirimin me kusht. Njëkohësisht, ata ngrenë një sërë çështjesh që kanë të bëjnë me rekrutimin e …

Shqiptarët e burgosur në Korfuz futen në grevë urie, Read More »

Lufta Izrael- Hamas, paralajmërimi i OKB: Gjysma e popullsisë

Një zyrtar i lartë i ndihmës së OKB-së ka paralajmëruar se gjysma e popullsisë së Gazës po vdes nga uria, ndërsa luftimet në Lindjen e Mesme vazhdojnë. Carl Skau, zëvendësdrejtor i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, tha se vetëm një pjesë e furnizimeve të nevojshme kanë mundur të hyjnë në Rripin e Gazës dhe …

Lufta Izrael- Hamas, paralajmërimi i OKB: Gjysma e popullsisë Read More »

Afera me inceneratorin e Tiranës, SPAK zbardh dosjen e plotë:

Sërish janë zbardhur detaje të reja nga afera në inceneratorin e Tiranës ndërsa mësohet se të dhënat e nxjerra nga kompjuteri i Klodian Zotos kanë zbërthyer sipas SPAK lidhjet e tij me zyrtarët e Ministrisë së Mjedisit, por jo vetëm. about:blank Zoto është një prej biznesmenëve që fitoi 3 koncensione për ndërtimin e inceneratorëve në Shqipëri,. …

Afera me inceneratorin e Tiranës, SPAK zbardh dosjen e plotë: Read More »

Reshjet e shiut dhe dëborës, ARRSH apel të fortë shoferëve

Autoriteti Rrugor i bën apel drejtuesve të automjeteve të tregohen të kujdesshëm si pasojë e reshjeve të shiut që kanë përshirë vendin. Gjithashtu në  Korçë-Dardhë, në Tamarë-Vermosh, në Qafë Thore-Bogë janë regjistruar edhe reshje bore. “Drejtuesit e mjeteve të pajisen me goma dimërore dhe zinxhirë kur udhëtojnë për në segmentet me prezencë dëbore, të ulin …

Reshjet e shiut dhe dëborës, ARRSH apel të fortë shoferëve Read More »

Gjykata e Kosovës merr vendimi për baronin e drogës Gëzim Çelaj

Një gjykatë në qytetin e Ferizajt në Kosovë, i shqiptoi masën e paraburgimit prej 40 ditësh shtetasit shqiptar Gëzim Çelaj, i cili u arrestua një ditë më parë në bazë të një urdhër arresti të lëshuar nga autoritetet e Shqipërisë nën dyshimet për përfshirje në trafikim narkotikësh dhe mbajtje pa leje të armëve dhe municioneve.about:blank Gëzim Çelaj …

Gjykata e Kosovës merr vendimi për baronin e drogës Gëzim Çelaj Read More »

I dënuar me 20 vjet burg, arrestohet nga pala greke shqiptari

Kapet nga pala greke në Kakavijë një shqiptar i shumëkërkuar.about:blank Mësohet se ky person, identiteti i të cilit nuk dihet, është ndaluar gjatë verifikimit të pasaportës. Ndaj tij rëndonte një urdhër europian arresti, pasi rezulton i dënuar me 20 vjet burg për trafik droge. Dokumentacioni i kaloi Prokurorisë së Janinës për veprime të mëtejshme

Merr flakë kabina elektrike në Korçë, mbetet pa energji

Një kabinë elektrike në qendër të qytetit të Korçës është përfshirë nga flakët.about:blank Nga djegia e transformatorit të kabinës elektrike ka mbetur pa energji pjesa më e madhe e lagjes 12 të qytetit të Korçës. Burime prane OSSHE bëjnë me dije se po punohet për rregullimin e defektit të shkaktuar nga djegia e kësaj kabine. …

Merr flakë kabina elektrike në Korçë, mbetet pa energji Read More »

E rëndë, shpërthen bombola e gazit në një banesë në Shkodër

Një 71-vjeçar ka mbetur i plagosur, pasi i ka shpërthyer një bombol gazi. Ngjarja ndodhi në Shkodër. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se shtetasi me inicialet Sh.Q., i cili ka marrë dëmtime. “Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Shkodër referuan materialet në Prokurori për shtetasin Sh. Q., 71 vjeç, banues …

E rëndë, shpërthen bombola e gazit në një banesë në Shkodër Read More »

Plas sherri në Lushnje, goditet me thikë 17-vjeçari

Goditi me mjet prerës një shtetas 17 vjeç, kapet dhe shoqërohet në Polici, 15-vjeçari. Rreth orës 11:00, në lulishten e qytetit Lushnjë, pas një konflikti për motive të dobëta, një shtetas 15 vjeç nga Pluku, ka goditur me mjet prerës (thikë), një shtetas 17 vjeç nga Savra, dhe është larguar nga vendngjarja. Pas ndjekjes nga …

Plas sherri në Lushnje, goditet me thikë 17-vjeçari Read More »