Ballina Etiketimet Migjeni

Etiketim: Migjeni

“Poema E Mjerimit”– Poezi nga Migjeni

14
Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi kur shef ftyra të zbeta edhe sy t’jeshilta që t’shikojnë...

Melodi e këputun…Poezi Nga Migjeni…

0
Melodi e këputun – lot i kjartë nga syni i një grues së dashun… andje e përplasun, xhevahir i tretun, një andërr e shkelun, buzë e paputhun në melodin e...

Frymzim I Pafat.. Poezi Nga Migjeni…

15
Frymzim’ i em i pafat, që vjen e më djeg mu në gji, për kë po më flet? për kë të shkruej? përse po më ban që...

Letra Prekëse E Migjenit: “Shok I Dashtun, Unë Përgjithësisht Nuk Shkruej...

112
      Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për ditëlindje as për ndoj feste tjetër. Nuk shkruej,...

“Vetvrasja E Trumcakut”- Poezi Nga Migjeni

17
VETVRASJA E TRUMCAKUT Trumcaku vuente nga melankolia. U lind në një vend me të vërtetë të shkretë. Në vend të barit bijshin qime e derrit...

“Vjeshta Në Parakalim” Nga Migjeni…

15
Vjeshtë në natyrë dhe vjeshtë ndër ftyra tona, Afshon erë e mekun, lëngon i zymtë dielli, lëngon shpirt' i smum ndër krahnore tona, dridhetjet' e vyshkun ndër...

“Dy Buzë”- Poezi Nga Migjeni..

15
DY BUZË... Dy buzë të kuqe, dy dëshira të flakta, që afshin ma thithën, gëzimin ma fikën, si fantazma hikën ndër do bota të larta... Dy buzë si tëpërgjakta, dy dëshira të...

“Një Natë”- Poezi Nga Migjeni..

14
Grue a hyjneshë, e mbështjellun n'errsi të natës, zbriti nga sfera të panjoftuna ndër odat e mia dhe u shtrue një fllad, një e kandshme ndjesi, një...

“Një Natë Pa Gjumë”- Poezi Nga Migjeni

15
Pak dritë! Pak dritë! Pak dritë, o shok, o vlla. Të lutem, pak dritë në kët natë kur shpirti vuen, kur të dhemb e s'di ç'të...

” Lagjia E Varfun”

0
Krahët e zez të një nate pa fund e varrosën lagjen pranë, dritë, jetë, gjallsi – askund, vetëm errsinë e skam. U harrue jeta e ditës ndër shtresat e...
0FansaPëlqeje
0NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

EDITORIAL