Ballina Poezi Ti dhe hëna Ismail Kadare

Ti dhe hëna Ismail Kadare

199

Poezi nga Ismail Kadare

“Ti dhe hëna”

Kësaj nate me hënë të vjeshtës
Dola fushës të bredh kuturu.
Retë shtohen me vrap pa reshtur,
Hëna duket aty-këtu.

Porsi vetë mendimet e mia
Po më shtyhem ndër mend më shpesh
dhe pas tyre gjithnjë gjendesh ti
si kjo hënë që duket mes resh.

Hëna shpejt do të zhduket dhe netët
do të mbeten pa të, kurse ti
në ëndërrimet e mia pa jetë
perëndim s’do të kesh kurrsesi.

Ismail Kadare

Jeto I Lumtur.al

Artikulli paraprakPo të mos ishin budallenjtë, bota do të ishte një vend bajat…”Thënie Për Jetën “
Artikulli tjetërËshtë e ndaluar Pablo Neruda